Koncert barokní hudby ad honorem Sanctae Annae II.

Tanaberk, kostel sv. Anny, 25. 7. 2025, 19.00hod

Kolegium pro duchovní hudbu, Consortium musicum & hosté

P. Simone a S. Bartholomaeo, SP (Václav Kalous; 1715-1786) Missa Sancti Wenceslai P. Remigius a S. Erasmo, SP (Antonín Mašát; 1692-1747) Offertorium Resonate chori a díla dalších českých řádových skladatelů první poloviny 18. století P. Carolus Pelikan (2. pol. 17. stol.) Muttetum de Sancta Anna

Na pozvání spolku Tanaberk spravujícího poutní kostel sv. Anny na Tanaberku nedaleko Kdyně, provedeme na svátek této patronky v rámci zdejších oslav duchovní hudbu pocházející převážně od českých řádových skladatelů první poloviny 18. století. Přestože dnes jsou jejich jména spíše zapomenuta a dočítáme se o nich pouze na stránkách hudebně historických pojednání, ve své době představovali tito skladatelé velmi populární a hojně provozované autory. Dochovaná díla těchto skladatelů svědčí o genialitě svých autorů a o jejich setrvalém úsilí na zdokonalování hudebně kompozičního stylu pozdního baroka.

Hlavním dílem koncertu bude slavnostní Missa Sancti Wenceslai piaristického skladatele P. Simona a S. Bartholomaeo (vl. jm. Václav Kalous), od jehož narození si v letošním roce připomínáme 310 let. P. Simon zde vystavěl velkoryse koncipovanou architekturu plnou originálních kompozičních postupů zejména ve střídání vokální a instrumentální složky. V. Kalous jako školený skladatel (sám byl učitelem Františka Xavera Brixiho) komponoval v této mši velmi solidně vystavěné fugy. Větší originalitu však prozrazují ostatní pasáže inspirované pulsem dobové italské liturgické hudby v koncertantním stylu stejně jako expresivní chromatické pasáže části Qui tollis peccata mundi. Mezi výrazné rysy Kalousova stylu patří nepokrytá radost z toho, jakými prostředky může posluchače neustále překvapovat. Opis této mše pochází z piaristického kostela Povýšení sv. Kříže v Litomyšli z roku 1763.

Program koncertu doplní krom tradičního svatoanennského moteta jezuitského skladatele P. Carola Pelikana, SJ z poloviny osmdesátých let 17. století také offertorium Resonate chori piaristického skladatele P. Remigia a S. Erasmo (vl. jm. Antonín Mašát) s odvážnými pulsujícími koloraturami stejně jako liturgické kompozice Kalousových a remigiových současníků zejména z řad českých minoritů.

Napsat komentář